Bu KOBİ Hem Dünyaya Açılma Hem Cinsiyet Eşitliğinde İddialı

BANTBORU otomotiv ve beyaz eşya sektörü için boru imal eden ve alanında dünyada ilk beşe giren bir şirket. Bantboru’nun ikinci nesil patronu Sinan Gider, Arçelik’in talebi üzerine “kondenser boru” imalatına girdiklerini ardından 1982 yılında Oyak Renault’nun talebiyle otomotiv sanayiye adım attıklarını anlatıyor. Bugüne geldiğimizde Bantboru, Türkiye’de Oyak Renault’nun ve Ford Otosan’ın tek tedarikçisi. 40 milyon euroluk cirosunun yüzde 15’i beyaz eşyadan geri kalanı otomotiv sanayiden.


Sinan Gider, 500 çalışanıyla kendilerini KOBİ olarak gördüklerini söylüyor ancak bu sektörde global oyuncu olma iddiasını gizlemiyor. 2013 yılından beri Almanya Fransa sınırındaki bir kasabada üretim tesisi kurulmuş. Peugeot, Mercedes’in çeşitli serilerine ve BMW’nin elektrikli modelleri için üretim yapan tesise yakında yenileri eklenecek.


YURT DIŞINDA ÜRETİM TESİSLERİ

Sinan Gider, 2017 yılında Turquality’nin desteğini aldıklarını ve İspanya, İngiltere,Hindistan’da üretim için hazırlıklara başladıklarını söylüyor. Hem Avrupa’da hem Asya’ya yatırım global oyuncu iddiasındaki bu şirket için isabetli bir karar. Bantboru’nun aynı vizyondan hareketle aldığı başka bir isabetli karar ise Birleşmiş Milletler Kadının Güçlenmesi İlkeleri’ni (WEPs) imzalamış olması. Türkiye’de Koç Grubu şirketlerinin başını çektiği WEPs imzacıları arasına otomotiv sektörü yan sanayiden bir KOBİ’nin katılmış olması önemli. Bantboru’nun 500 çalışanı arasında 420 mavi yakalı arasında sadece 30’u kadın. Beyaz yakalıların ise yüzde 50’si kadın. Sinan Gider beş yıl zarfında hem mavi, hem beyaz yakalılarda kadın oranının yüzde 50’ye ulaşacağını belirtiyor. Bu arada Bantboru WEPs imzacısı olur olmaz şirkette kadın çalışanların ve çocuklarına kodlama eğitimine başlamış.


TÜRKİYE’NİN TEK KADIN OFFROAD YARIŞÇISINA DESTEK

Sinan Gider ile sohbet ettiğimiz öğle yemeğinde masada Türkiye’nin tek kadın Offroad yarışçısı var: İlayda Hancı. İlayda Hancı Sinoplu ve aynı sporu yapan babasının izinde gidiyor. 2013 yılında, henüz 18 yaşında iken Karadeniz Offroad şampiyonu oluyor. 2016 yılında Türkiye Offroad şampiyonluğunu kapıyor. Yunanistan’da zor koşullarda yarışıyor. Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu’nun (TOSFED) lisanslı tek kadın Offroad yarışçısı olan 23 yaşındaki İlayda Hancı geçen yıl sponsor bulamadığı için yarışamamış. İşte tam bu noktada imdadına, cinsiyet eşitliği ilkelerini imzalamış ve buna inanmış olan Bantboru yetişiyor.


Bantboru 2018 yılında İlayda Hancı’nın sponsorluğunu üstleniyor. Hancı şimdi 250 bin liralık destekle Türkiye Offraod Şampiyonası kapsamında 7 yarışa hazırlanıyor.

İlayda Hancı adını iyi izleyin derim.


Offroad sporunda Türkiye’den bir dünya şampiyonu yolda...
Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags