PRactice Communication Management

Mobil Dünyada ‘Gazete Emojisi’nin Sponsoru

‘Bir süredir dijital dünyada bir konu var ki özellikle mobil cihaz kullanımının önlenemez artışı ile birlikte oldukça dikkat çekti.

Emoji standartlarını belirleyen, dünyadaki tüm harf ve karakterlerin merkezi bir veritabanında korunması için uğraş veren Unicode Consortium geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaparak 72 emojilik yeni bir setin 21 Haziran 2016 da sunulacağını açıkladı.

Bu haberle birlikte günlük hayatta Instagram, Whatsapp, Facebook gibi dijital ortamlarda kendilerini en iyi ve esprili biçimde emojilerle ifade eden dünya çapındaki kullanıcılar ise oldukça heyecanlandılar. Hatta özel ilgi grupları kendi sahiplendikleri alanlarda oluşturulmasını istedikleri emojileri de kampanyalar yürüterek bu liste içerisine sokmaya çalıştılar.

Biz de PRactice olarak bu gündemi takip ederken kendi alanımız olan Halkla İlişkiler, İletişim Danışmanlığı konusunu günlük hayatta temsil edecek temel bir emoji olup olmadığını merak ettik. Araştırmalarımız neticesinde bu işin en temelindeki emojiye ulaştık. 120.000 emoji arasında bulduğumuz emoji ise U+1F4F0 kodlamalı NEWSPAPER (Gazete) adlı emoji. 

Araştırmamızı derinleştirdiğimizde ise çok keyifli bir projeye ulaştık. Unicode Consortium’un bir süredir yürüttüğü Adopt-A-Character kampanyası ile emoji ve karakterlerin marka ve kurumlar tarafından sahiplenilmesini ve bu sayede dünya alfabelerinde bulunan tüm karakterlerin hayatta kalmasını sağladığını öğrendik. Dünya çapında desteklenen bu projenin en iyi örneklerinden birisi de IBM‘in U+2601 kodlu CLOUD emojisini sahiplenmesi.

PRactice Communication Management olarak hem bu güzel kampanyaya destek olmak, hem de faaliyet alanımızı en iyi temsil edeceğini düşündüğümüz emojiye sponsor olma kararı aldık.

Bundan sonra sevgili meslektaşlarımız her sabah gazete yansımalarını okurken, bülten gönderimi yaparken veya basın toplantılarına ve gezilerine gazeteci arkadaşlarımızı çağırırken bizleri hatırlasınlar, dijital ortamdaki mesajlaşmalarında da bu Emoji’yi bolca kullansınlar istedik.

Dijital PR’ın önemini bilen ve konvansiyonel mecranın gücünü unutmayan Yeni Nesil İletişimcilere sevgilerimizle!